Grundy County 4-H Shooting Sports Contest hosts 82 members

4-H Graphic

Anna Persell, the Grundy County Shooting Sports Coordinator tells KTTN there were 82 4-H members from 16 counties in north Missouri participating this year in the Grundy County 4-H Shooting Sports Contest.

She noted that Randy, Cheryl, and Kenny of the Harrison County 4-H supervised the shotgun and rifle ranges.  Amanda Griffin and Tracy Kralicek ran the concession stands, registered participants, kept track of scores, handed out T-shirts and did the cleaning up.

Here is your complete list of winners:

Shane Persell – Archery leader
Heather Dixon – Archery leader
Cheyenne Dixon – 22 and air rifle leader
Shawn Kralicek – 22 and air rifle leader
Ethan Griffin – Shotgun Leader

Scores and placings:

NFAA archery
Junior CRA
Remi Olmstead – Grundy – CRA 246 – red
Carter Hodge – DeKalb – CRA 248 9 x red
Nikolus Schellhorn – Gentry – CRA 237 red
Henry Lasley – Grundy – CRA 244 red
Lena Fort – Callaway – CRA 214 red
Stephen McKee – Grundy – CRA 241 red
Keaton Norman – Daviess – CRA 239 6 x red
Carter Fewins – Daviess – CRA 104 white
Bridgett Eller – Livingston – CRA 284 22 x Blue – !st Place
Ciara Findley – Gentry – CRA 280 24 X Blue 2nd place
Jake Schmadeke – Grundy – CRA 237 5 x Red
Eden Wesley- Schuyler – CRA 150 1 x white
Steele Sanchez – Sullivan- CRA 276 13 x Blue – 3rd place
Kylar Foster – Grundy – CRA 186 7 x white
Kendall Link – Linn – CRA 264 11 x blue
Kolby Meek – DeKalb – CRA 267 16 x blue
Luke Thompson – Livingston – CRA 172 1 x white
Kenton Stevens – DeKalb – CRA 248 9 x red

Junior compound fingers
Tyler Dixon – Grundy – comp fingers 155 2 x – blue 1st place
Maggie Tucker – Daviess – Comp Fingers 37 white 3rd place
James Tucker – Daviess – Comp Fingers 56 white 2nd place

Intermediate CRA

Josiah Kasinger – Grundy – CRA – 214 6 x red
Rebecca Urich – Grundy – CRA 261 6x blue
Levi Johnson – Grundy – CRA 258 7 x blue
Anna Hines – Grundy – CRA 224 4 x red
Mason Fort – Callaway – CRA 290 36 x blue 2nd place
Bobbi Darcy – Scotland – CRA 22 9x red
Evan Tharp – Sullivan – CRA 262 14 x blue
Gabe Johnson – Linn – CRA 264 15 x 3rd
Alex Endicott – Daviess  – CRA 201 2x red
Ty Murrell – Linn – CRA 292 19x blue 1st place
Seth Doolittle – Grundy – CRA 86 white
Mariah Wesley- Schuyler – CRA 207 3x
Wyatt Link – Linn – CRA 180 5x white
Brooklyn Richardson – Gentry – CRA 179 3 x white
Zoe Matlack – Andrew – CRA 194 6 x white
Kirby Stevens – DeKalb – CRA 219 4 x red
Intermediate compound fingers

Corbin Rodenberg – Livingston – compound fingers 127 2 x white 1st place
Bo Meeker – Livingston – Comp Fingers 112 2 x white 2nd place

Intermediate traditional

Bailey Woodbury – Buchanan – Traditional 62 white 2nd place
Cody Hays – Nodaway – Traditional 254 8 x blue 1st place
Senior CRA

Robert Urich – Grundy – CRA 221 3 x red
Nathan Meek – DeKalb – CRA 253 6 x blue
Libby Endicott – Daviess – CRA 260 7 x blue 3rd place
Jonathan Stimpson – Sullivan – CRA 254 – 7 x blue
Shelby Chambers – Andrew – CRA 206 4 x red
Madison Eller – Livingston – CRA 255 – 10 x blue
Alex Smith – Nodaway – CRA 279 17 x blue 1st place
Grace Allen – Sullivan – CRA 246 10 x red
Kendra Betz – Sullivan – CRA 274 14x Blue 2nd place
Senior traditional with accessories
Hannah Persell – Grundy – Trad w/ Acc 225 4 x blue 1st place
Grace Allen – Sullivan – trad w/ acc  180 3 x red 1st placeHunting and Outdoor Skills Contest

Junior
Remi Olmstead – Grundy 14 – 2nd place
Kendall Link – Linn 20 – 1st place

Intermediate  

Benjamin Messner – Gentry 18 3rd place
Wyatt Link – Linn 19 – 1st place tie
Evan Tharp – Sullivan 15
Eli Kiger – Scotland 19 – 1st place tie
Senior
Nathan Meek- DeKalb 1st place
American 600 archery

Junior

Remi Olmstead – Grundy – compound 484 4 x  3rd place
Carter Hodge – DeKalb  – compound 507 9 x 1st place
Stephen McKee – Grundy – compound 455
Steele Sanchez – Sullivan – compound 486 6 x 2nd place

Intermediate
Anna Hines – Grundy – compound 378 2 x
Mason Fort – Callaway – compound 545 8 x 1st place
Bobbi Darcy – Scotland – compound 356
Evan Tharp – Sullivan – compound 497 3 x 2nd place
Peyton Chambers – Grundy – compound 388 1 x 3rd place


Senior

Nathan Meek – DeKalb – Compound 394 2 x 3rd place
Jonathan Stimpson – Sullivan – Compound 520 4 x 1st place
Kendra Betz – Sullivan – compound 486 3 x 2nd place
Senior – recurve
Hannah Persell – Grundy – Recurve 454 2 x 1st place


Shotgun

Seniors 
Shelby Chambers – Andrew 30 red
Madison Eller – Livingston 41 blue
Lane Hawkins – Carroll 42 blue
Alex Smith – Nodaway 45 blue
Clayton Walker – Livingston 47 blue 2nd place after shoot off
Kale Creek – Scotland 40 blue
Gage Stiles – Andrew 33 red
Sam Meservey – Livingston 41 blue
Seth Hansen – Livingston 40 blue
Tanner Buck – Adair 34 red
Brady Bothwell – Livingston 47 blue 3rd place after shoot off 
Kidridge Griffin – Grundy 32 red
Padyn Gibson – Grundy 34 red
Ethan Coleman – Harrison  49 blue 1st place
Peyton Hein – Livingston 47 blue 4th place after shoot off

Intermediates

Benjamin Messner – Gentry 16 red
Ty Murrell – Linn 18 red
Seth Doolittle – Grundy 16 red
Kody Cokerham – Linn 8 white
Corbin Rodenberg – Livingston 8 white
Bryce Dominique- Livingston 18 red
Ethan Cooper – Livingston 20 blue 2nd place after shoot off
Wade Horton – Livingston 14 white
Owen Oesch – Livingston 18 red
Spencer Shira – Livingston 11 white
Eli Kiger – Scotland 21 blue 1st place
Sam Coleman – Harrison 20 blue 3rd place after shoot off
Cody Hays – Nodaway 11 white
.22 Rifle with 
50 yards peep sites

Intermediate
Wyatt Link – Linn 168 1st place
Senior
Tim Richardson – Gentry 118 1st place
50 feet aperture junior
Cale Turner – Daviess- 112 2nd place
Krista Cokerham – Linn – 134 1st place
Avionna Lewis – Sullivan – 58 3rd place
50 feet aperture intermediate
Brooklyn Richardson – Gentry – 19 2nd place
Paige Sherer – Gentry – 43 1st place
50 feet open junior
Carter Fewins – Daviess – open 32
Keaton Norman – Daviess – open 83
Bo Eads – Daviess – open 148 3rd place
Sutter Akins – Harrison – open 68
Kasen Reeder – DeKalb – open 59
Abbye Johnson – Grundy – open 203 2nd place
Clay Johnson – open 221 1st place
50 feet open intermediate
Peyton Chambers – Grundy – 132 2nd place
Wade Johnson – Harrison – 217 1st place
50 feet open senior
Riley Raymo – Grundy – open 94
Grace Allen – Sullivan – 186 3rd place
Lane Hawkins – Carroll – 224 1st place
Jonathan Stimpson – Sullivan – 203 2nd place

Air Rifle
Juniors standard air rifle
Zane Dudley – Linn County 71 1st place
Tyler Dixon – Grundy 56 2nd place
Kylar Foster – Grundy 46 3rd place
Intermediate standard air rifle
Josiah Kasinger – Grundy – 43 – 1st place
Intermediate – Aperture Air Rifle
Benjamin Messner – Gentry 49 2nd place
Kody Cokerham – Linn – 118 1st place